رنگ آمیزی بزرگسال

امروزه کتاب های رنگ آمیزی دیگر فقط متعلق به کودکان نمی باشند و سالهاست که این کتاب ها برای بزگسالان نیز طراحی و به فروش میرسند. تاریخچه این کتاب ها به سال 2013-2012 برمیگردد که اولین کتابهای رنگ آمیزی وارد بازار شدند.

رنگ آمیزی بزرگسال از نظر روانشناسی

کم کم  این کتابها جنبه درمانی به خود گرفتند بطوری که دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز آنها را جایگزینی مناسب برای مدیتیشن و آرامش بخش می دانستند و آن را به بزرگسالان توصیه می کنند. بر اساس تحقیقات سازمان هنر درمانی امریکا هنر نوعی درمان برای سلامت روانی است که از آن برای ساختن یا ایجاد کارهای هنری که باعث کشف احساسات ،تقویت خود آگاهی ،مدیریت رفتاری ، بهبود و تقویت مهارتهای اجتماعی ، کاهش اضطراب و استرس ، آرام نمودن درگیری های ذهنی ، اتکای به نفس می شود میتوان استفاده کرد.


عملکرد رنگ آمیزی بر مغز

عده ای از محققان عقیده دارند که رنگ آمیزی از زوال عقل(آلزایمر) در بزرگسالی جلوگیری یا آن را بتاخیر می اندازد. چون در مهارت های حرکتی (حس بینایی) دو نیمکره مغز فعال می شودو وقتی رنگ آمیزی می کنید شبکه ای از نقاط مختلف در مغز فعال می شود. تحقیقات نشان داده است که وقتی این شبکه مغز هنگام رنگ آمیزی و کارهای مشابه آن فعال میشود اتفاقات جالب مثل کارهای خلاقانه و هنری ، درون نگری ،عمیق شدن درمورد حالات درونی ، حل مسایلی که مدت هاست با آن درگیر بوده ایم و..... اتفاق می افتد. مغز ما برای عملکرد بهتر نیاز به بازیگوشی و فعالیت ، لذت و تفریح دارد و اگر این نیاز تامین نشود به لذت های دم دستی و آسیب زا مانند پرخوری ، سیگار کشیدن ، روی آوردن بیش از حد به میحطهای مجازی و غیره  می پردازد که رنگ آمیزی میتواند جایگزین خوبی برای این ها باشد.

ایجاد حس خوب

انجام رنگ آمیزی حس نوستالژی برای بزرگسالان بهمراه دارد و باعث بازگشت به دوران کودکی و آشتی با کودکی  می شود که این حسی خوشایند برای تمام افراد می باشد.

کتابهای رنگ آمیزی

نخستین کتابهای رنگ آمیزی که وارد بازار شدند از طرحهای ماندالا استفاده می کردند که طرحهای این کتابها کم کم متنوع تر شدند و به سمت طرح های دیگر با ریزکاری زیاد مانند آثار نقاشی بزرگان ، داستان ها ، حتی فیلم ها روی آوردند که برای سنین مختلف تولید می شدند.

نمونه هایی از این رنگ آمیزی ها را در زیر مشاهده می کنید.

ماندالا

ماندالا در زبان سانسکریت به معنی دایره مقدس است. این نقاشی ها معمولا به شکل دایره هستند ودر فرهنگ هندو ، بودا و حتی مسیحیت اهمیت فراوان دارند شکل ظاهری آنها جهان هستی را نشان می دهد. ماندالا ها علاوه بر اینکه آثار هنری مستقلی از لحاظ سمبولیک هستند معنا و مفهوم نیز دارند. و برای ایجاد احساس آرامش ، توازن ، ایجاد تمرکز بخاطر تقارن و شکل آنها ، مناسب می باشند. 


تابلو رنگ آمیزی (محصولی جدید وودیلو)
تا به امروز این هنر بر روی کاغذ و بصورت کتابچه تولید می شد که بعد از رنگ آمیزی و اتمام کتاب بصورت شئ بی ارزش به فراموشی سپرده می شد و تمام احساس خوبی که موقع رنگ آمیزی به انسان داده بود فراموش  می شد.
وودیلو با تولید این هنر برروی صفحه های چوبی در شکل تابلو این امکان را به وجود می آورد که پس از رنگ آمیزی و هنرنمایی شما آن را بعنوان یک اثر هنری با ارزش و خاطره ساز به دیوار منزل یا محل کار خود نصب کنید و از دیدن و به نمایش گذاشتن آن برای دیگران لذت ببرید.