ژورنالینگ 

ژورنالینگ بیان عمیق ترین افکار و احساسات در قالب قلم و کاغذ است.برای ترجمه ی کلمه ی journaling میتوانیم از واژه ی روزانه نویسی استفاده کنیم که البته کامل نیست چون ژورنالینگ فقط به نوشتن محدود نمی‌شود و برای مثال شما میتوانید حرف هایتان را در غالب صوتی ضبط کنید و یا اینکه ژورنالینگ لزوماً یک کار روزانه نیست/ میتوانید آن را به صورت هفتگی داشته باشید. به طور ساده تر ژورنالینگ این است که یک دفتر بردارید و احساسات یا تجربیاتتان را به صورت روزانه یا هفتگی هرجور که دوست دارید وارد دفترتان کنید . میتوانید آن را بنویسید یا با نقاشی/ کاغذ و استیکر صفحه را تزیین کنید. مثلا اگر یک روز را در طبیعت سپری کردید /میتوانید یک صفحه ژورنال با تم سبز و استیکر های برگ بسازید . بعد هم میتوانید جمله ای را از تجربه یا احساساتتان ضمیمه ی آن کنید . ژورنالینگ در واقع یک تمرین ذهنی/ احساسی و معنوی است که به شما کمک می‌کند از لحاظ روان و احساسات قوی تر شوید. در نتیجه راحت تر میتوانید با مشکلات و سختی‌ها در زندگی بجنگید و کنار بیایید. چون شما دقایقی را در افکار شیرین و زاویه دید های زیبا سیر میکنید.ژورنالینگ در شناسایی افکار/ بیرون کشیدن باورهای منفی / ساختن عقاید مثبت/ توجه به زیبایی های زندگی و ساخت یک زاویه دید خوب از زندگی به ما کمک میکند. {ارنست همینگوی} درباره ی ژورنالینگ می‌گوید: هدف من این است که هر آنچه می‌بینم و هر آنچه را که احساس میکنم به ساده ترین و بهترین روش روی کاغذ بیاورم. انواع ژورنالینگ مثل بولت ژورنال/ جانک ژورنال/ اسکرپ بوک / آرت ژورنال و ... وجود دارد که در ادامه به توصیف آنها می پردازیم.

بولت ژورنال: برای اولین بار شخصی به نام رایدر کرول ابزاری را برای مدیریت زمان طراحی کرد که دفتر بولت ژورنال نام دارد. رایدر کرول اعتقاد داشت که این ابزار می‌تواند به افراد کمک کند تا گذشته ی خود را بررسی و سپس زمان حال را مدیریت کرده و در نهایت برای آینده برنامه ریزی کنند . امروزه این روش برنامه ریزی به یکی از دفتر های برنامه ریزی محبوب تبدیل شده است که این امکان را فراهم می کند تا همه ی افراد بتوانند با توجه به شرایط خود یک مدیریت دقیق برای اهداف کوچک و بزرگ زندگی داشته باشند .

اسکرپ بوک: اسکرپ بوک دفتری است که ما در آن خاطراتمان و چیزهایی را که به ما حس خوب میدهند به صورت تصویری ثبت میکنیم. یعنی از عکس / نقاشی/ نوشته / استیکر و ... استفاده می کنیم. یک دفتر با سایز مناسب/ چسب و قیچی و عکس هایی که می‌ خواهید از آنها استفاده کنید وسایل اصلی برای ساخت یک اسکرپ بوک هستند.

جانک ژورنال: این عبارت در فارسی به معنای مجله ی آشغال است . این مجله یک کتاب دست‌ساز است که از اقلام بازیافتی مانند کاغذ های مجلات/ بروشورها/ کاغذ های طرح دار/ برگه های موسیقی/ پاکت نامه/ بسته بندی/ کیسه های کاغذی قهوه ای و ... ساخته شده است. جلد مجله را میتوان از جعبه های غلات / جلد کتاب های قدیمی یا هر تکه کارت سختی تهیه کرد . 

آرت ژورنال: به زبان ساده/ آرت ژورنالینگ یک دفتر خاطرات بصری است. دفتری آمیخته با خلاقیت/ مکانی برای ثبت افکار/ خاطرات و احساسات شما از طریق تصاویر، هنر و کلمات است.