برچسب یا استیکر تکه ای از کاغذ - پلیمر - پارچه و فلز یا دیگر مواد است که در انگلیسی به ان لیبل label و در فرانسوی اتیکت etiquette می گویند. استیکر لایه ی نازکی از جنس pvc است که پشت آن چسبدار است.

استیکریکی از ابزار بسیار کاربردی در زمینه ی چاپ و تبلیغات محسوب می شود که مهم ترین کاربرد حساب  می شود. استیکر ها با دستگاه هایی بخصوص چاپ می شود که بخاطر نوع جوهر و سازگاری با محیط زیست به آنها اکوسالونت می گویند که تصاویر زنده و با رزولوشن بالایی می باشند.

استیکر شیشه ای - استیکر زمینه سفید - استیکر های روز رنگ و خود رنگ و استیکر شبرنگی از انواع مختلف استیکر هستند که در ادامه به تعریفشان می پردازیم .

استیکر شیشه ای : نوعی از استیکر که بصورت بی رنگ می باشند. این نوع استیکر معمولا برای جاهایی که   می خواهند رنگ پشت زمینه دیده و نور رد بشود استفاده می کنند.

استیکر زمینه سفید : زمینه ی این نوع استیکر سفید یا اصطلاحا شیری رنگ می باشد. این نوع بیشترین کاربرد را در بین سایر استیکر ها دارد و برای انواع مختلف چاپ استفاده می شود.

استیکر های روز رنگ و خود رنگ : زمینه ی این نوع استیکر ها رنگی می باشند. این نوع از استیکر در رنگ بندی های متفاوتی وجود دارد که بسته به جنس و شرکت یا کشور تولید کننده از 3 تا 7 سال دوام رنگی دارند. 

استیکر شبرنگی : این نوع استیکر به صورت شبرنگ می باشد یعنی بعد از چاپ به صورت شبرنگ در تاریکی بازتاب نور دارد.

استیکر ها بر حسب کارکرد به سه نوع طبقه بندی می شوند: 1-استیکر تزیینی 2- استیکر تبلیغاتی 3- استیکر تبلیغاتی-تزیینی

استیکر تزیینی: این نوع استیکر تنها به منظور زیبایی و تزیین یک مکان یا یک شی به کار می روند . به عنوان مثال استیکر های دیواری که در منازل و استیکر های به کار رفته در ساخت ژورنال از این مدل هستند.

استیکر تبلیغاتی : این نوع استیکر برای شرکت های خدماتی و کارخانه های تولیدی برای معرفی محصولات استفاده می شود.

استیکر تبلیغاتی-تزیینی: این نوع استیکر ها که با هدف معرفی محصولات و خدمات ساخته می شوند. در عین به همراه داشتن برند محصولات جنبه ی تزیینی و زیبایی نیز دارند.

در سال های اخیر از استیکر برای استفاده در ژورنال و برای تزیین بولت ژورنال استفاده های فراوانی شده است که جلوه ی بسیار زیبایی به بیننده می دهد.

مورخان معتقدند اولین استیکر ها ممکن است به مصریان باستان بازگردد.باستان شناسان بقایای کاغذ هایی را   یافته اند که برای نمایش قیمت کالا ها به دیوار های گچی بازار های باستانی چسبانده شده بود.

مردم بطری های آب - اتومبیل - لپ تاپ و غیره ی خود را با استیکر می پوشانند. بنابراین اینکه بتوانید استیکری را به کسی هدیه دهید که بتواند بعد ها از آن استفاده کند می تواند مفید باشد.